Drukarki fiskalne czy kasoterminale?

Przemyslaw,

  Kategoria: Drukarki fiskalne

Drukarki fiskalne

Drukarki fiskalne

Drukarki dla przedsiębiorców to urządzenia służące do generowania wydruków fiskalnych oraz zapisywania danych w pamięci fiskalnej. Obsługa procesu sprzedaży odbywa się w tym przypadku za pośrednictwem podłączonego komputera stacjonarnego, laptopa czy tabletu wyposażonego w dedykowaną aplikację sprzedażową. Sprawia to, że proces rejestracji sprzedaży przebiega w sposób sprawny i w pełni intuicyjny. Ułatwia to także analizę danych sprzedażowych oraz zarządzanie firmą. Związane jest to z faktem, iż znaczącą większość parametrów można z łatwością sprawdzić lub zmodyfikować z pomocą komputera.

W przypadku takich rozwiązań, wyłącznie drukarki fiskalne podlegają homologacji. Certyfikowany nie jest tu ani komputer stacjonarny laptop czy tablet, ani oprogramowanie. Sprawia to, że software może być dowolnie dopasowywany do aktualnych potrzeb firmy. Jak pokazują statystki, z takich drukarek korzysta około 1/4 przedsiębiorstw z rodzimego rynku. Najczęściej stosują je supermarkety, duże sieci sklepowe czy stacje paliw. Związane jest to z faktem, iż wdrożenie rozwiązania bazującego o taką drukarkę jest sporą inwestycją. Koszt urządzenia waha się od 2000 do 3500 złotych, a stanowisko wyposażyć należy dodatkowo w komputer i odpowiednie stanowisko sprzedażowe, co wiąże się z kolejnymi wydatkami. Warto tu uwzględnić także płatności kartowe, które powiązane są z kolei z dzierżawą terminala płatniczego. Wszystko to sprawia, że na zakup drukarek nie może sobie pozwolić większość małych punktów handlowych.

Drukarki fiskalne posiadają alternatywę w postaci kasoterminali. Ich cena zbliżona jest do kas fiskalnych, a funkcjonalność – do zaawansowanych systemów. Kasoterminal stanowi połączenie drukarki oraz terminala płatniczego. Elementem certyfikowanym jest tutaj drukarka, a co za tym idzie – oprogramowanie może być tu aktualizowane o nowe funkcje. Takie urządzenie działa online, a dedykowany system jest dostępny z poziomu komputera czy smartfona. Sprawia to, że właściciel sklepu może z dowolnego miejsca zalogować się do platformy i zapoznać z poszczególnymi paragonami. Ma on także możliwość wprowadzenia produktów do bazy czy zmiany cen.

Stanowiska wyposażone w kasoterminal, stanowią dobrą alternatywę dla urządzeń, jakimi są Drukarki fiskalne również ze względu na to, że wyposażone są one we wszystkie niezbędne funkcje takie, jak fiskalizacja sprzedaży czy przyjmowanie płatności kartowych.

Komentowanie zablokowane.